5000 mAh for Ericsson 40070149,41B038AF00101
$67.32$77.42 (-13%)
Flashlight
5000 mAh for Ericsson 40070149,41B038AF00101
Weight: 1.42 lbs
Description
Fits:
| Brand | Compatible Models |
|---|---|
| Moltech | N38AF001A ESR8EE5920 Multiplier S522 |
| Maglite | ARXX075 40070149 MA5 ML500 N38AF001A RX1019 9032 ARXX235 S522 RL1019 2019 Mag Charger Lights |
| Intec | IMT-3500D ESR8EE5920 |
| Multiplier | MSL20 S522 |
| Streamlight | SL-20X SL20 SL20S SL20X 20X1701 ML500 ML5000 N38AF001A RX1019 Mini Stinger |
| Ericsson | 40070149 41B038AF00101 |
| GE | 40070149 41B038AF00101 |
Replaces:
| Brand | Replacement Part Numbers |
|---|---|
| Power Systems | N38AF001A ESR8EE5920 |
| Maglite | 40070149 108-000-817 108-817 108-000-439 108-439 201701 40070249 ESR4EE3060 ET2600D ML5000 ARX235U 108-000-423 ARXX075U 108-000-815 ARX235 ARX235SE ARXX075 108-000-816 ARXX235 |
| Streamlight | 20170 41B038AF00101 |
Specification
Additional information
| Weight | 1.420 lbs |
|---|---|
| Fits | Ericsson 40070149, Ericsson 41B038AF00101, GE 40070149, GE 41B038AF00101, Intec ESR8EE5920, Intec IMT-3500D, Maglite 2019 Mag Charger Lights, Maglite 40070149, Maglite 9032, Maglite ARXX075, Maglite ARXX235, Maglite MA5, Maglite ML500, Maglite N38AF001A, Maglite RL1019, Maglite RX1019, Maglite S522, Moltech ESR8EE5920, Moltech Multiplier S522, Moltech N38AF001A, Multiplier MSL20, Multiplier S522, Streamlight 20X1701, Streamlight Mini Stinger, Streamlight ML500, Streamlight ML5000, Streamlight N38AF001A, Streamlight RX1019, Streamlight SL-20X, Streamlight SL20, Streamlight SL20S, Streamlight SL20X |
| Replaces | Maglite 108-000-423, Maglite 108-000-439, Maglite 108-000-815, Maglite 108-000-816, Maglite 108-000-817, Maglite 108-439, Maglite 108-817, Maglite 201701, Maglite 40070149, Maglite 40070249, Maglite ARX235, Maglite ARX235SE, Maglite ARX235U, Maglite ARXX075, Maglite ARXX075U, Maglite ARXX235, Maglite ESR4EE3060, Maglite ET2600D, Maglite ML5000, Power Systems ESR8EE5920, Power Systems N38AF001A, Streamlight 20170, Streamlight 41B038AF00101 |
| Voltage | |
| Capacity | 5000 |
| Chemistry | Ni-MH |
| Compatible brand | Ericsson, GE, Intec, Maglite, Moltech, Multiplier, Streamlight |




Reviews
There are no reviews yet.