6000 mAh for Cub Cadet BAT6000A,BAT6000C,BAT6001B,MRK6103A,MRK6105A
$174.11$200.23 (-13%)
Automated Mower
6000 mAh for Cub Cadet BAT6000A,BAT6000C,BAT6001B,MRK6103A,MRK6105A
Weight: 3.704 lbs
Description
Fits:
| Brand | Compatible Models |
|---|---|
| Wolf Garten | R.S.3000 RS3000 R.S.1000 R.S.1800 RS1000 RS1800 Robo Scooter 3000 Robo Scooter 1000 Robo Scooter 1800 eiRobo Scooter 3000 Expert Robo Scooter 1800 Loopo RoboScooter 3000 RS612 RS622 RS635 |
| Robomow | Premium RS630 Premium RS635 Premium RS635 Pro S Robot Mower TS1800 Robot Mower TS 1800 Robot Mower MS1800 Robot Mower MC 300 Robot Mower MC 500 Robot Mower RS612 Robot Mower RS622 Robot Mower RS 630 Premium RS622 Premium RS612 Tuscania TS1000 Tuscania TS1800 City MS1000 City MS1800 Robomow Premium RS622 Robomow Premium RS612 Robomow City MS1000 Rasenroboter TS Rasenroboter MS Rasenroboter RS612 Rasenroboter RS622 Rasenroboter XR3 Rasenroboter 5000 Rasenroboter 630 Rasenroboter 635 Cub Cadet Lawnkeeper 1800 Cub Cadet Lawnkeeper 3000 Cub Cadet Lawnkeeper XR3 3000 Cub Cadet Lawnkeeper XR3 4000 RS612 RS612 Pro RS612U RS615 RS622 RS622 Pro RS622U RS625 Tuscania MS1000 Tuscania MS1500 Tuscania MS1800 Tuscania MS2500 RS630 RS635 RS615 U RS615 Pro RS625 Pro |
| Cub Cadet | Lawn Keeper 3000 XR3 3000 XR3 4000 XR3 5000 L.K18 LK18 L.K3000 LK3000 L.K300025cf |
Replaces:
| Brand | Replacement Part Numbers |
|---|---|
| Wolf Garten | BAT6000A MRK6103A BAT6000C BAT6001B MRK6105A |
| Robomow | BAT6000A MRK6103A BAT6000C BAT6001B MRK6105A 57953070 |
| Cub Cadet | BAT6000A MRK6103A BAT6000C BAT6001B MRK6105A |
Specification
Additional information
| Weight | 3.704 lbs |
|---|---|
| Fits | Cub Cadet L.K18, Cub Cadet L.K3000, Cub Cadet L.K300025cf, Cub Cadet Lawn Keeper 3000, Cub Cadet LK18, Cub Cadet LK3000, Cub Cadet XR3 3000, Cub Cadet XR3 4000, Cub Cadet XR3 5000, Robomow City MS1000, Robomow City MS1800, Robomow Cub Cadet Lawnkeeper 1800, Robomow Cub Cadet Lawnkeeper 3000, Robomow Cub Cadet Lawnkeeper XR3 3000, Robomow Cub Cadet Lawnkeeper XR3 4000, Robomow Premium RS612, Robomow Premium RS622, Robomow Premium RS630, Robomow Premium RS635, Robomow Premium RS635 Pro S, Robomow Rasenroboter 5000, Robomow Rasenroboter 630, Robomow Rasenroboter 635, Robomow Rasenroboter MS, Robomow Rasenroboter RS612, Robomow Rasenroboter RS622, Robomow Rasenroboter TS, Robomow Rasenroboter XR3, Robomow Robomow City MS1000, Robomow Robomow Premium RS612, Robomow Robomow Premium RS622, Robomow Robot Mower MC 300, Robomow Robot Mower MC 500, Robomow Robot Mower MS1800, Robomow Robot Mower RS 630, Robomow Robot Mower RS612, Robomow Robot Mower RS622, Robomow Robot Mower TS 1800, Robomow Robot Mower TS1800, Robomow RS612, Robomow RS612 Pro, Robomow RS612U, Robomow RS615, Robomow RS615 Pro, Robomow RS615 U, Robomow RS622, Robomow RS622 Pro, Robomow RS622U, Robomow RS625, Robomow RS625 Pro, Robomow RS630, Robomow RS635, Robomow Tuscania MS1000, Robomow Tuscania MS1500, Robomow Tuscania MS1800, Robomow Tuscania MS2500, Robomow Tuscania TS1000, Robomow Tuscania TS1800, Wolf Garten eiRobo Scooter 3000, Wolf Garten Expert Robo Scooter 1800, Wolf Garten Loopo, Wolf Garten R.S.1000, Wolf Garten R.S.1800, Wolf Garten R.S.3000, Wolf Garten Robo Scooter 1000, Wolf Garten Robo Scooter 1800, Wolf Garten Robo Scooter 3000, Wolf Garten RoboScooter 3000, Wolf Garten RS1000, Wolf Garten RS1800, Wolf Garten RS3000, Wolf Garten RS612, Wolf Garten RS622, Wolf Garten RS635 |
| Replaces | Cub Cadet BAT6000A, Cub Cadet BAT6000C, Cub Cadet BAT6001B, Cub Cadet MRK6103A, Cub Cadet MRK6105A, Robomow 57953070, Robomow BAT6000A, Robomow BAT6000C, Robomow BAT6001B, Robomow MRK6103A, Robomow MRK6105A, Wolf Garten BAT6000A, Wolf Garten BAT6000C, Wolf Garten BAT6001B, Wolf Garten MRK6103A, Wolf Garten MRK6105A |
| Voltage | |
| Capacity | 6000 |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Compatible brand |




Reviews
There are no reviews yet.