Replacement Battery for MT9082 MT9082A2 MT9082A8 MT9082A9 MT9082B2 MT9082B8 MT9082B9 MT9082C2 MT9082C8 MT9082C9 MT9083A MT9083A8 MT9083B MT9083C
$118.00$135.70 (-13%)
Equipment/Survey/Test Charger
Replacement Battery for MT9082 MT9082A2 MT9082A8 MT9082A9 MT9082B2 MT9082B8 MT9082B9 MT9082C2 MT9082C8 MT9082C9 MT9083A MT9083A8 MT9083B MT9083C
Must match both battery part number and device model
Weight: 1.023 lbs
Description
Fits:
| Brand | Compatible Models |
|---|---|
| Anritsu | MT9082 MT9082A2 MT9082A8 MT9082A9 MT9082B2 MT9082B8 MT9082B9 MT9082C2 MT9082C8 MT9082C9 MT9083A MT9083A8 MT9083B MT9083C |
| INNO | DS8000B |
| Tektronix | REI DPA-7000 TPS2000B TPS2012B TPS2014B TPS2024B |
| Teledyne | PMAT 2000 |
| JDSU | GC724A JD723A |
| GemComm | GC724A GC72450521 |
Replaces:
| Brand | Replacement Part Numbers |
|---|---|
| Anritsu | MT9083 SM201-6 |
Specification
Additional information
| Weight | 1.023 lbs |
|---|---|
| Fits | Anritsu MT9082, Anritsu MT9082A2, Anritsu MT9082A8, Anritsu MT9082A9, Anritsu MT9082B2, Anritsu MT9082B8, Anritsu MT9082B9, Anritsu MT9082C2, Anritsu MT9082C8, Anritsu MT9082C9, Anritsu MT9083A, Anritsu MT9083A8, Anritsu MT9083B, Anritsu MT9083C, GemComm GC72450521, GemComm GC724A, INNO DS8000B, JDSU GC724A, JDSU JD723A, Tektronix REI DPA-7000, Tektronix TPS2000B, Tektronix TPS2012B, Tektronix TPS2014B, Tektronix TPS2024B, Teledyne PMAT 2000 |
| Replaces | Anritsu MT9083, Anritsu SM201-6 |
| Voltage | |
| Capacity | 5200 |
| Chemistry | Li-ion |
| Compatible brand |





Reviews
There are no reviews yet.